Chłodnice, chłodziarki i inne urządzenia chłodzące

Chętnie przebywamy klimatyzowanych lokalach

Kiedy nadchodzi lato, a termometry zaczynają wskazywać coraz to wyższe wartości, zaczynamy szukać ochłody. Chętnie przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, zacienionych miejscach, gdzie wysokie temperatury nie są tak bardzo odczuwalne.

Wysokie temperatury latem i konieczność ochrony przed nimi nie tylko ludzi, lecz także maszyn, urządzeń a także produktów spożywczych, zainspirowały konstruktorów do tworzenia urządzeń chłodzących, które umożliwiałyby utrzymanie optymalnej temperatury.

Instalowane są ściankach, podłogach

Wśród urządzeń chłodzących przyjaznych człowiekowi, prym od pewnego czasu wiodą klimatyzatory, które coraz częściej wypierają wiatraczki, tak powszechne niegdyś. Klimatyzatory to od pewnego czasu jedne z najbardziej popularnych i powszechnych urządzeń, przeznaczonych do chłodzenia. Montowane są na ścianach, przy podłogach, a także w systemie kanałowym.

Pozwalają na obniżenie temperatury zarówno w małych pomieszczeniach (sklepy), jak i na dużych powierzchniach (hale, centra handlowe, biurowce). Teoretycznie, w klimatyzację powinna być wyposażona także komunikacja miejska oraz pociągi, w praktyce jednak w niewielu autobusach taki komfort jest dostępny.

Przymus przetrzymywania pewnych wyrobów małych

Okres letni to czas, kiedy z większą uwagą przyglądamy się przechowywaniu produktów. Konieczność przetrzymywania niektórych towarów w niskich temperaturach sprawia, że właściciele sklepów inwestować muszą w chłodziarki. Co prawda są to urządzenia działąjące przez cały rok, ale szczególnie w okresie letnim warto zwracać uwage na ich prawidłowe funkcjonowanie, jeśli zależy nam na świeżości produktów.

Z tych samych względów powinniśmy dbać także o nasze domowe urządzenia chłodzące. Regularne rozmrażanie lodówki pozwoli zachować jej sprawność na długie lata.

Funkcją chłodnic ochładzanie pracującego

Urządzenia chłodzące są także niezbędnym elementem wyposażenia każdego samochodu. Zadaniem chłodnic jest ochładzanie pracującego na wysokich obrotach silnika, niedopuszczając przy tym do jego przegrzania się. To zadanie muszą spełniać niezależnie od pory roku, choć w okresie letnim prawidłowe chłodzenie staje się szczególnie ważne.

Czym jest chłodnica i w jaki sposób odbywa się chłodzenie pracującego silnika? Chłodnica jest urządzeniem, które ma formę panelu, zbudowana jest z poziomych bądź pionowych rurek oraz kanałów, którymi przepływa płyn chłodniczy. Takim płynem chłodzącym może być rzecz jasna woda, ale w Polsce częściej stosuje się do tego celu glikol. Dlaczego?

Mamy zimnych, wielce

Specyfiką polskiego klimatu jest fakt, że okres ciepły w naszej szerokości geograficznej nie dominuje. Więcej mamy w roku dni zimnych, często nawet bardzo mroźnych. Gdybyśmy do chłodzenia silnika używali wody, ta pod wpływem bardzo niskiej temperatury powietrza ulegałaby zamarznięciu. Dlatego też rolę płynu chłodzącego odgrywa glikol, który nie zamarza.

Samochód stoi przykładowo korku

Przez panel chłodniczy przepływa powietrze, które wytwarza się podczas poruszania się pojazdu. Kiedy samochód stoi na przykład w korku, generowaniem powietrza zajmuje się wentylator. Chłodnica zapobiega przegrzaniu się silnika - jest więc niezbędnym elementem budowy samochodu, o który trzeba dbać.

Niewykonalne byłoby pracę przyrządów

Urządzenia chłodzące przydają się we wszystkich maszynach, posiadających silniki spalinowe. Bez nich niemożliwe byłoby funkcjonowanie tych urządzeń przez dłuższy czas. Dlatego chłodnice są instalowane nie tylko w samochodach osobowych, lecz także w ciężarowych, w ciągnikach, autobusach, silnikach samolotu, w kosiarkach, agregatach prądotwórczych czy pilarkach łańcuchowych.